بی بی سی فارسی

 1. سخنگوی پنتاگون می‌گوید آمریکا برای حملات هوایی در افغانستان نیازی به هماهنگی با طالبان نمی‌بیند. جان کربی به خبرنگاران گفت: "نمی‌توانم تصور کنم در آینده هم حملات ضدتروریستی منوط به اجازه آنها باشد."
 2. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، وعده داده است که در "۳-۴ روز آینده" واکسنیاسیون حدود ۷۰ درصد از جمعیت ایران در برابر ویروس کرونا تکمیل شود.
 3. با انتخابات پارلمانی آلمان در روز یکشنبه، دوره صدراعظمی ۱۶ ساله آنگلا مرکل نیز پایان خواهد یافت. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته، حزب چپ میانه از حزب محافظه‌کار خانم مرکل پیشی گرفته است. ولی یک چیز روشن است، هر کس که در این انتخابات پیروز شود ناچار به اتئلاف خواهد بود.
 4. ساختن هرم فقط بارکشی سنگ‌های عظیم نبود. محاسبه لازم داشت و سازندگان ریاضیدانان باهوشی بودند. آنها با حمل آن همه سنگ، بدنی عضلانی پیدا می‌کردند اما این مردان خوش‌‌هیکل مدام نوشیدنی‌ها و شیک‌های پروتئین سر نمی‌کشیدند. و بر عکس آنچه گفته می‌شود کارگر حرفه‌ای بودند نه برده.
 5. وانژو منگ، مدیر ارشد شرکت هواوی چین که به اتهام فساد از سوی آمریکا در کانادا زندانی بود، بعد از توافقی با دادستان‌ها آزاد شده و در پروازی بلافاصله عازم کشورش چین شده است. همزمان جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اعلام کرد که دو شهروند کانادا از زندان‌های چین آزاد شده‌اند و سوار بر هواپیما عازم کشور خود هستند.
 6. نازنین زاغری، زندانی ایرانی بریتانیایی که بیش از ۲۰۰۰ روز در ایران زندانی است به لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا گفته است "گروگان‌گیری ایران قابل توجیه نیست" اما اگر بریتانیا به وعده‌اش عمل می‌کرد، او پنج سال از زندگی‌اش را به خاطر اکراه بریتانیا در پرداخت بدهی‌اش به ایران از دست نمی‌داد. نازنین زاغری،‌ بهار ۱۳۹۵ در پایان سفر با دخترش به ایران، در فرودگاه بازداشت و به اتهام "جاسوسی" به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری از ابتدا تمام اتهام‌ها را رد کرده است.
 7. مشیل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که دفتر او هویت بیش از ۳۵۰ هزار نفر را که در جریان جنگ سوریه در ۱۰ سال گذشته کشته شدند، شناسایی کرده است. این تعداد شامل کسانی است که سازمان ملل موفق شده نام، نام خانوادگی و تاریخ و محل کشته شدن آنها را شناسایی کند.
 8. به رغم درخواست‌های مکرر آمریکا و امضاکنندگان برجام برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت که «فعلا» بین ایران و اعضای باقی‌مانده برجام مذاکره‌ای رخ نخواهد داد، اما همزمان افزود که تهران «در اولین فرصت» به پای میز مذاکره بازخواهد گشت.
 9. علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ادعاهایی غیرعلمی را درباره دانش فیزیک کوانتوم مطرح کرده است.
 10. بیش از۵۰ روز است که ابراهیم رئیسی زمام ریاست جمهوری را در دست گرفته و از سوم شهریور که مجلس به کابینه او رای اعتماد داد، یک ماه می گذرد. در این مدت چند اتفاق داخلی و خارجی برای دولت جدید روی داده که رسانه‌های ایران بخصوص رسانه های حکومتی از آنها استقبال شایانی کرده‌اند، آنها را به رویکرد و تصمیمات آقای رئیسی نسبت داده‌اند، و تصویری از او به نمایش گذاشته‌اند که "موسی‌وار"، انگار عصایی دارد که هر سد و راهی را باز می‌کند.
 11. بحران پناهجویانی که از طریق مکزیک خود را به مرز آمریکا رساندند، و آنجا تجمع کردند با بازگرداندن گروهی آنها با هواپیما به هائیتی ابعاد تازه‌ای یافته است. دولت آمریکا قصد دارد طی هفته آینده با تشکیل پرونده برای هزاران پناهجو، آنها را به کشورهایشان بازگرداند.
 12. برداشتن کاندوم بدون توافق یا مخفی کاری، طبق قوانین بریتانیا تجاوز محسوب می‌شود، اما تنها یک نفر، آن هم در سال ۲۰۱۹، به خاطر این کار در دادگاه محکوم شده است.
 13. گَنجِ "سیلوستر" اثری از "آنژل واگنشتاین" نمایشنامه نویس بلغاری در روزهای بیست و یکم و بیست و دوم سپتامبر در سالن تئاتر "بروت فابریک" شهر بن، با حضور تماشاگران به اجرا در آمد.
 14. در بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام هزاران زندانی سیاسی، در استکهلم سوئد برای اولین بار فرزند یکی از اعدام‌شدگان تابستان ۱۳۶۷ در دادگاه حاضر شد.
 15. لوح «رویای گیلگمش» که بخشی از ماجراهای حماسی گیگمش، پادشاه نیمه اسطوره‌ای بین النهرین بر روی آن حک شده و در جنگ اول خلیج فارس از عراق ربوده شده بود، از آمریکا به این کشور باز گردانده می‌شود.
 16. تقلید ممکن است به عنوان صادقانه‌ترین شکل تملق نادیده گرفته شود، اما متهم شدن به سرقت ادبی می‌تواند یک تجربه تلخ هم برای تقلیدگر باشد و هم کسی که از او تقلید شده است.
 17. پژوهشگران می‌گویند استراحت دادن به سیستم گوارش علاوه بر کاهش وزن فایده‌های دیگری هم دارد، حالا چه با زود شام خوردن و دیر صبحانه خوردن این فاصله را بیشتر کنید یا برای خودتان برنامه‌ منظم روزه منقطع‌ بگذارید.
 18. زنان باردار، مادران تازه و نوزادان بیشترین فشار را در زمان بدتر شدن بحران مراقبت‌های بهداشتی در افغانستان متحمل می‌شوند.
 19. اپرای سیاتل در واشنگتن آمریکا اعلام کرده است که "هزار خورشید تابان" نوشته خالد حسینی با کارگردانی رویا سادات، کارگردان نامدار افغانستان روی صحنه خواهد رفت. اپرای سیاتل گفته است با تعهدی که به موسیقی جدید و داستان‌های امروزی دارد، هزار خورشید تابان را در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به نمایش خواهد گذاشت.
 20. شهروندان بریتانیایی و مترجمین سابق که پس از بیرون آمدن نیروهای بریتانیایی از افغانستان در این کشور سرگردان مانده اند به بی‌بی‌سی گفته اند که احساس می‌کنند آنها را به حال خود رها کرده اند. به دنبال درز داده‌های دولت بریتانیا در اثر یک اشتباه اکنون صدها نفر نگران جانشان هستند.