بی بی سی فارسی

 1. مجلس ایران امروز درباره مذاکرات احیای برجام یک جلسه غیرعلنی برگزار کرده است. یک نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران پس از نشست غیرعلنی نمایندگان با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه وعلی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گفته است که «به تیم مذاکره کننده اختیار تام داده شده و نیازی نیست که توافق آنها با طرف مقابل به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»
 2. انفجاری بزرگ در مسجدی در خیرخانه کابل بیش از ۲۰ کشته و زخمی به جا گذاشته و مقام‌های امنیتی طالبان از احتمال افزایش آمار تلفات خبرداده اند.
 3. دادگاهی در عربستان، سلما الشهاب، دانشجوی سعودی دانشگاه لیدز را به اتهام چند پست انتقادی در حساب توئیتری‌اش، به ۳۴ سال زندان محکوم کرده است.
 4. مدتی قبل بود که فریاد‌های «علی، علی» از روی سکوهای مجموعه O۲ لندن شنیده می‌شد؛ جایی که تماشگران خروشان حاضر در سالن شاهد ادامه رکورد شکست‌ناپذیری رملا علی، این بار در بوکس حرفه‌ای بودند.
 5. بنابر اعلام مرکز آمار بریتانیا نرخ تورم سالانه در ماه ژوئیه به ۱۰/۱ درصد رسیده است؛ این اولین باریست که بعد از حدود چهل سال این کشور شاهد تورم دو رقمیست. بریتانیا اولین اقتصاد بزرگ جهان است که تورم دو رقمی را تجربه می‌کند.
 6. در آستانه یک سالگی سقوط جمهوریت در افغانستان و به قدرت رسیدن دوباره گروه طالبان به قدرت، بی‌بی‌سی فارسی از شماری از شهروندان افغانستان خواسته است تا تجریه شخصی خود را از یک سال گذشته بنویسند. در این مطلب تجربه احسان درویش، پزشک مبارزه با سل را بخوانید که در یک سال گذشته بر او چه گذشت؟
 7. سازمان اطلاعات سپاه پاسداران همکاری با یک موسسه بین‌المللی حمایت از مستندسازان به نام «کلوز آپ» را ممنوع کرده است. این سازمان اطلاعاتی مدعی شده است که کلوزآپ یک «موسسه صهیونیستی» است که «با حمایت‌های مادی و معنوی» اسرائیل فعالیت می‌کند. 
 8. در آستانه یک سالگی سقوط جمهوریت در افغانستان و به قدرت رسیدن دوباره گروه طالبان به قدرت، بی‌بی‌سی فارسی از شماری از شهروندان افغانستان خواسته است تا تجریه شخصی خود را از یک سال گذشته بنویسند. در این مطلب تجربه هانیه ملکزاده، فعال رسانه‌ای و ستون نویس جوان را بخوانید که بر او چه گذشت و چه احساس دارد.
 9. شرایط داخلی باشگاه منچستریونایتد روز به روز و گاهی ساعت به ساعت پیچیده‌تر می‌شود. تیمی که در بازی‌های دوستانه پیش‌فصل نتایج عالی گرفته بود و هوادارانش را امیدوار کرده بود، در همان دو بازی ابتدای فصل ۶ گل خورد و چنان درهم شکست که همه را در بهت فرو برد.
 10. نوجوان هندی که اخیرا جان خود را از دست داد، پیش از مرگ توانست با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی برای درمان برادرش میلیون‌ها روپیه کمک مالی جمع‌آوری کند.
 11. وقتی طالبان در آستانه تصرف کابل بودند، یک خلبان نیروی هوایی افغانستان به یاران سابق پشت کرد و با هلی‌کوپترش به روستای زادگاهش پرواز کرد و آن را تحویل دشمن سابق داد.اکنون پس از گذشت یک سال، محمد ادریس دلایلش را به بی‌بی‌سی توضیح می‌دهد.
 12. ر مدت دو دهه اخیر (۲۰۰۱ - ۲۰۲۱) سینما و فیلمسازی درافغانستان با حرکتی هرچند بطی اما امیدوار ‌‌کننده، راهش را بدون حمایت مالی دولت ادامه داد. از درخشیدن تعدادی از فیلم‌‌های فیلمسازان مستقل افغانستان در گلدن گلوب، جشنواره کن، برلین، لوکارنو، ساندنس، ایدفا، بوسان، دهلی نو و چندین رویداد مطرح سینمایی دیگر تا حضور و نمایش فیلم‌‌ها دربیشتر جشنواره‌‌های بین‌‌المللی بخشی از تلاش فیلمسازان افغانستان بود.
 13. خریدهای عمده، ادامه اوضاع نابسامان اقتصادی و خشم از سایرین؛ این فقط بخشی از اتفاقاتی بود که موجب شد تابستان باشگاه بارسلونا چندان آرام نباشد.
 14. ؛ ساعت یک پس از نیمه شب  ۲۲ اوت/آگوست به ما خبرداده شد که باید فردا خود را به میدان هوایی کابل برسانیم. وضعیت میدان به‌شدت آشفته بود. هزاران نفر برای فرار از افغانستان هجوم برده بودند. به ما گفته شد چمدان با خود نیاوریم و حتی کوله پشتی ما هم نباید سنگین با‌شد. توصیه شده بود که آب و نان کافی همراه خود داشته باشیم. خاطرات روزهای خروج از کابل
 15. مدتی پس از سقوط حاکمیت اول طالبان در دهه ۱۳۸۰ خورشیدی، نسل جدیدی از شاعران و نویسندگان در افغانستان ظهور کردند و یک دوره جدید ادبی در تاریخ این کشور رقم خورد. دوره‌ای که آن را می‌توان از چند منظر بی‌سابقه خواند. با بازگشت طالبان به قدرت در اوج تابستان ۱۴۰۰ خورشیدی و با گذشت یک سال از آن اتفاق، اکنون تقریبا تمام چهره‌های مطرح ادبیات افغانستان کشور خود را ترک کردند و مهاجر شده‌اند؛ برخی خاموش و برخی دیگر نوشتن را در خلوت فردی خود محدود ساخته‌اند. دیگر خبری از آن اجتماع‌ها و نشست‌های منظم و پرشور ادبی در کابل یا ولایت‌های دیگر نیست و فعالیت بسیاری از نهادهای ادبی یا سازمان‌های حامی آن‌ها نیز متوقف شده است.
 16. «رنجرهای (خودروهای) پلیس که حالا طالبان سوار آن شده بودند از جلوی چشمم یکی یکی رد می‌شدند. شبیه فیلم‌ بود٬ فیلم‌های مستندی که در مورد تروریست‌ها در کشورهای جنگ‌زده می‌سازند.»  در این مطلب سرگذشت و تجربه چند نفر از یکسال زندگی زیر سایه حکومت طالبان را ‌می‌خوانید.
 17. روز ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ احمد گلشیری مترجم و نویسنده و از اعضای حلقه موسوم به اصفهان پس از مدتی بیماری درگذشت. احمد گلشیری که مترجم آثار مارکز، بارگاس یوسا، سالینجر، همینگوی و چخوف بود مانند بسیاری دیگر از اعضای گاهنامه جنگ اصفهان نویسندگی را در بستر نقد‌ها و خوانش‌های این گاهنامه پیگیری کرد. به همین بهانه در این یادداشت نگاهی میکنیم به جنگ اصفهان.