صدای آمریکا

 1. مجله خبری «خبر ۸» نگاهی به خبرهای آمریکا، ایران و جهان دارد و از شنبه تا پنجشنبه در ساعت ۸ شب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت پخش می‌شود.
 2. اگر می‌خواهید از آخرین خبرهای روزجهان مطلع شوید و به طور مشخص می‌خواهید در جریان اخبار آمریکا و ایران قرار بگیرید، می‌توانید اخبار شامگاهی را هر روز در ساعت ۷ غروب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت دنبال کنید.
 3. یک مقام دولتی ایران با انتقاد از نبود «طرح جامع آب مصوب و قابل اتکا در کشور» می‌گوید مناطق وسیعی از ایران در معرض خطر فرونشست زمین و کوچ ناگزیر ۳۷ میلیون نفر به مناطق شمالی و غربی کشور است.  مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته تخصصی ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، در گفت‌وگویی که روز شنبه ۲۴ مهر در خبرگزاری کار ایران - ایلنا - منتشر شده، تأیید کرد بر اساس آمایش سرزمینی که سال ۱۳۵۳ انجام شد، روشن بود که «ایران کشوری خشک است»، اما با این حال «توسعه بی‌رویه کشاورزی» و «احداث بی‌رویه سدها» در دستور کار قرار گرفت. اظهارات این مقام دولتی، گفته‌های یک کارشناس حوزه آب را تأیید می‌کند که پیشتر گفته بود در نتیجه انبوهی از تصمیم‌های مقامات دولتی در سال‌های گذشته، فلات مرکزی ایران در آستانه کوچ چند ده میلیونی و خالی شدن از سکنه است. به گفته فدایی‌فرد، جمعیت ایران در سال ۱۴۲۰ «حدود یک‌صد میلیون نفر» پیش‌بینی شده و میزان آب مورد نیاز شهری و کشاورزی برای این جمعیت، «بیش از کل آب تجدیدپذیر در یک دوره نرمال خواهد بود» و به دست آمدن «آب تجدیدشونده» امکان‌پذیر نخواهد بود. به عقیده این کارشناس حوزه آب و محیط زیست، از جمله مهمترین دلایل بحران آب در ایران «انتخاب مدیران نالایق»، «اعمال سلیقه در اجرای برنامه‌ها»، «بی‌توجهی به مطالعات پایه و طرح‌های جامع آب و آمایش سرزمین»، «تصویب قوانین نامناسب»، افزایش «فساد سیستماتیک و رانت»، «اولویت تفکر ایدئولوژیک بر اصول توسعه پایدار»، «عدم پاسخگویی مدیران» و «نبود سیستم قضایی مقتدر» است. به گفته او، «برای توزیع مناسب پراکندگی جمعیت در چهل سال گذشته هیچ فعالیت موثری» انجام نشده و جمعیت به سمت شهرهای بی‌آب سوق داده شده است. فدایی‌فرد تأکید کرد، با وجود «مطالعه شش طرح جامع آب جداگانه» طی سالیان دراز، اکنون «طرح جامع آب مصوب و قابل اتکا در کشور وجود ندارد.»       اعتراضات گسترده در خوزستان نسبت به بی‌آبی، که در تابستان جریان داشت و به استان‌های مختلف ایران تسری یافت، تنها نمونه‌ای از نتایج ابربحران آب در ایران است. برخی از مقامات جمهوری اسلامی اذعان دارند «ناکارآمدی و سوء مدیریت» از عوامل اصلی ابربحران آب در ایران است. همچنین اعتراضات سراسری در دی ماه سال ۹۶ در مناطق کم‌آب ایران شدت بیشتری داشت و به حمله مأموران به مردم معترض، در شهرهایی از جمله قهدریجان و نجف‌آباد در استان اصفهان منجر شد. نیک‌آهنگ کوثر، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر حوزه آب، در گفت‌وگوهایی با صدای آمریکا هشدار داده است که در ایران در مناطقی که به دلیل گرما، کم‌آبی و بیکاری دچار بحران شدند، خشونت‌ها افزایش پیدا کرده است.     از سوی دیگر، گزارش‌های متعدد از نابودی تالاب‌ها، رودخانه‌ها، و سایر منابع آبی ایران خبر می‌دهند: «سیستان و بلوچستان تشنه و هامون در حال مرگ است»، «بخت تالاب بختگان سیاه است»، و «کارون در حال مرگ تدریجی است» تنها نمونه‌هایی از تیترهای رسانه‌های ایران درباره وضعیت محیط زیست کشور است.     
 4. پنتاگون به خانواده ۱۰ غیرنظامی که در ماه اوت، پیش از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، در حمله پهپادی آمریکا در کابل به اشتباه کشته شدند، مبالغی را به عنوان تسلیت و ابراز همدردی می‌پردازد. به گزارش رویترز، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد متعهد شده است که علاوه بر همکاری با وزارت خارجه آمریکا در حمایت از اعضای خانواده کشته‌شدگان که علاقمند به انتقال به آمریکا هستند، با پرداخت مبلغ بلاعوض به خانواده کشته‌شدگان با آنها ابراز همدردی کند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، جمعه شب گفت کالین کال، معاون سیاست دفاعی وزارت دفاع ایالات متحده، در جلسه ای مجازی با استیون کوون، بنیانگذار و رئیس مؤسسه تغذیه و آموزش بین‌المللی، گفت وگو کرد. زمری احمدی، یکی از قربانیان که در حمله پهپادی ۲۹ اوت کشته شد،کارمند مؤسسه تغذیه و آموزش بین‌المللی بود. آقای کربی گفت زمری احمدی و کسانی که در این حمله کشته شدند بی‌گناه بودند، با داعش خراسان ارتباط نداشتند، و تهدیدی برای نیروهای آمریکایی نبودند. در حمله پهپادی آمریکا در کابل ۱۰ غیر نظامی، از جمله هفت کودک، کشته شدند. پنتاگون پیشتر گفته بود که حمله ۲۹ اوت یک بمب‌گذار انتحاری داعش را هدف قرار گرفته بود که تهدیدی قریب‌الوقوع برای نیروهای دولت آمریکا، هنگام تکمیل آخرین مراحل خروج از افغانستان در فرودگاه کابل، محسوب می‌شد.
 5. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، این هفته برای دیدار با رهبران گرجستان، اوکراین، و رومانی و نیز شرکت در نشست وزیران دفاع ناتو در بلژیک راهی اروپا می‌شود. وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت این وزارتخانه «قاطعانه از هم‌پیمانان و شرکای اروپایی خود در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده روسیه در منطقه حساس دریای سیاه حمایت می‌کند، و وزیر دفاع مشتاقانه منتظر دیدار با همتایان خود و دیگر مقامات ارشد به منظور تحکیم تعهد ایالات متحده نسبت به یک اروپای ایمن، پایدار، و مرفه است.» بنا بر این بیانیه، آقای آستن در گرجستان با ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر، و جوانشیر بورچولادزه، وزیر دفاع، دیدار و درباره روابط دوجانبه و امنیت منطقه گفت وگو خواهد کرد. وزیر دفاع آمریکا در اوکراین نیز با ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهوری، و آندری تاران، وزیر دفاع، دیدار و درباره «حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین» و همچنین اصلاحات در صنایع دفاعی آن کشور گفت وگو خواهد کرد. آقای آستین در رومانی با کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری، و نیکولای چیوکا، وزیر دفاع ملی، دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت وگو خواهد کرد. وی در آن کشور همچنین به دیدار نیروهای آمریکایی مستقر در یک پایگاه هوایی خواهد رفت. او سپس در بلژیک در جلسه ای با حضور همتایان خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و ینس استولتنبرگ، دبیر کل آن سازمان، شرکت می‌کند تا اطمینان حاصل کند که این اتحادیه «برای چالش‌های آینده آماده است.» افزایش همکاری‌ها و تقویت ناتو از اصلی‌ترین اهداف سیاست خارجی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، معرفی شده است.
 6. وکیل نازنین زاغری از ابلاغ حکم «یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از کشور» در پرونده دوم این زندانی دوتابعیتی خبر داد. وب‌سایت امتداد روز شنبه ۲۴ مهر به نقل از حجت کرمانی، وکیل خانم زاغری نوشت او در این پرونده با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه است و این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده است. بر اساس این گزارش، با اعتراض به رأی صادره، پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر رفت، اما این شعبه بدون رسیدگی مجدد، رای دادگاه پیشین را «عینا» تأیید کرد. نازنین زاغری- راتکلیف  برای «شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸» و همچنین «مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» جمهوری اسلامی متهم شده است.     نازنین زاغری سال ۹۵ به ایران رفت، اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و  به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهاماتش را به طور کامل رد کرده است.  این زندانی دوتابعیتی اواخر سال گذشته و پس از پنج سال از زندان آزاد شد، اما دادگاه انقلاب  پرونده‌ای جدید برای او باز کرد.  همسر نازنین زاغری، قبلا گفته است که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند. پیشتر، کارزار آزادی نازنین زاغری- راتکلیف در آستانه فرا رسیدن دو هزارمین روز بازداشت او در خواستار آن شد که ۱۰ مقام ایرانی، که عمدتا نقش مستقیمی در گروگان‌گیری‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ داشته‌اند، فورا تحریم شوند.     رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران اول مهر با اشاره به این که بیش از دو هزار روز است دولت ایران نازنین زاغری راتکلیف را از خانواده‌اش جدا نگه داشته است، نوشت: «امروز او در کنار نمازی‌ها و دیگران این فاصله غیرقابل تصور را طی می‌کند.»   هم‌زمان با پیام آقای مالی، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی نوشت دو هزارمین روزی است که نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران، «بی‌رحمانه» از خانواده‌اش جدا شده است. خانم تراس در این پیام که یک روز پس از دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نیویورک منتشر کرد، نوشت نازنین زاغری «تجربه هولناکی» را در ایران سپری می‌کند و دولت بریتانیا «به طور خستگی ناپذیر» برای بازگرداندن او به خانواده‌اش کار می‌کند. لیز تراس پنجمین وزیر خارجه بریتانیا است که با پرونده بازداشت نازنین زاغری-راتکلیف توسط جمهوری اسلامی ایران دست و پنجه نرم می‌کند. چهار وزیر خارجه قبلی بریتانیا اگرچه قول داده بودند با تمام توان برای آزادی خانم زاغری-راتکلیف تلاش کنند، ولی هیچکدام از آنان مایل به توصیف بازداشت، محکومیت، و حبس وی به عنوان «گروگانگیری دولتی»، آن گونه که همسر نازنین زاغری-راتکلیف می‌گوید، نشده‌اند. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط حکومت جمهوری اسلامی را با هدف اخاذی و امتیازگیری از کشورهای دیگر محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.
 7. سخنگوی قوه قضائیه ایران روز شنبه ۲۴ مهر اعلام کرد ولی‌الله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران، به اتهام «برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه سازی برای خرید و فروش غیر قانونی ارز» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. به گفته ذبیح‌الله خداییان، احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی نیز با اتهامات مشابه روبرو است و به هشت سال زندان محکوم شده است. همچنین سالار آقاخانی، فردی که از طرف مقامات بانک مرکزی مأمور معاملات غیرقانونی ارز به عنوان «معاملات فردایی» شده بود، به ۱۳ سال زندان تعزیری محکوم شد. او متهم به «خرید و فروش غیر قانونی ارز و همچنین پرداخت رشوه به میثم خدایی، کارمند وقت نهاد ریاست جمهوری، و سید رسول سجاد، مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی» است. ولی‌الله سیف از سال ۹۳ تا ۹۷ در دولت حسن روحانی ریاست بانک مرکزی را بر عهده‌ داشت . سیف در سال ۷۱ مدیرعامل بانک صادرات بود و در زمان تصدی او اختلاس معروف به ۱۲۳ میلیارد تومانی رخ داد که به اعدام فاضل خداداد منجر شد.     رسانه‌های ایران روز شنبه ۲۴ مهر به نقل از سخنگوی قوه قضاییه خبر دادند که ولی‌الله سیف به عنوان متهم ردیف اول و احمد عراقچی متهم ردیف دوم این پرونده هستند که در آن برای خرید و فروش ارز به میزان «۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو» زمینه‌سازی کرده و موجب اخلال در بازار ارزی ایران شدند. بنا بر اظهارات ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه، مدیران ارشد بانک مرکزی برای مدیریت بازار آشفته ارز، تصمیم گرفتند «مقادیریارز را به صورت محرمانه و غیر رسمی به بازار قاچاق وارد کنند تا بتواند قیمت‌ها را کنترل» کنند. این گزارش می افزاید میثم خدایی، مشاور وقت دفتر رئیس‌جمهور، سالار آقاخانی را به عنوان مسئول فروش محرمانه  ارز در بازار غیررسمی معرفی می‌کند. آقاخانی هم برای وارد شدن به این حوزه به میثم خدایی  و سید رسول سجاد، مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی رشوه داده بود. در این پرونده همچنین میثم خدایی به پنج سال و رسول سجاد به هفت سال و هفت ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند. در پی بالا گرفتن بحران‌های ارزی در ایران پرونده‌هایی برای افرادی با عنوان اخلالگران بازار ارز تشکیل شد و دادگاه ویژه جرایم اقتصادی احکامی همچون اعدام «وحید مظلومین» را صادر کرد. ایالات متحده بارها فساد گسترده و نهادینه در ارکان جمهوری اسلامی ایران و ماجراجویی‌های خارجی آن را محکوم کرده و آن را از مهمترین عوامل مشکلات متعدد اقتصادی مردم ایران برشمرده است.    
 8. پلیس بریتانیا اواخر روز جمعه اعلام کرد قتل یک نماینده پارلمان با چاقو به عنوان یک حادثه تروریستی در نظر گرفته می‌شود. در بیانیه‌ای پلیس بریتانیا گفته شده است که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد «انگیزه بالقوه حمله مرتبط با افراطگرایی اسلامی» است. دیوید آمس نماینده پارلمان بریتانیا از حزب محافظه‌کار حدود ظهر جمعه با چاقو هدف حمله قرار گرفت و اندکی بعد جان باخت. به گزارش رویترز، این قانونگذار ۶۹ ساله در یک کلیسا در حال دیدار با تعدادی از اهالی حوزه انتخابیه خود بود که به او حمله شد. پلیس محلی پیشتر اعلام کرد ضارب یک مرد ۲۵ ساله است که بلافاصله در محل بازداشت شد. مقام‌های امنیتی بریتانیا معتقدند مهاجم به تنهایی عمل کرده و همدستی نداشته و در حال حاضر در جستجوی مظنون دیگری نیستند. بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و همسرش کری، و دیگر مقام‌های بریتانیا در پیام‌هایی از این حادثه ابراز تاسف کرده و با خانواده آقای آمس ابراز همدردی کرده‌اند. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن تسلیت به خانواده، دوستان و همکاران این سیاستمدار کهنه‌کار بریتانیایی، حمله به یک مقام منتخب را حمله به دموکراسی خواند. دیوید آمس نماینده منطقه جنوب غرب اسِکس واقع در شرق بریتانیا بود و برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ به پارلمان راه یافت.
 9. وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم می‌کنیم.» وی در ادامه این پیام خود اضافه کرد، «مردم افغانستان با هر مذهب یا عقیده‌ای که انتخاب می‌کنند حق دارند که در صلح و ایمنی زندگی و (خدای خود را) پرستش کنند.» پیشتر در روز جمعه مسجد «امام بارگاه» شیعیان در ولایت قندهار هدف حمله انتحاری قرار گرفت که منجر به کشته شدن دست‌کم ۴۷ نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰ نفر شد. به گفته شاهدان عینی، سه بمبگذار انتحاری عامل انفجار بودند که یکی از آنها در مقابل ورودی مسجد و دو تن دیگر در داخل بودند که خود را میان نمازگزاران منفجر کردند. گروه داعش ساعاتی بعد مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. داعش خراسان، شاخه گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان، دشمن اصلی طالبان در این کشور محسوب می‌شود و حملات متعددی را انجام داده است. جمعه گذشته ۱۶ مهر نیز یک مسجد شیعیان در قندوز در شمال شرق افغانستان هدف حمله داعش خراسان قرار گرفت که در جریان آن دست‌کم ۵۰ نمازگزار کشته شدند. پیش از آن در یازدهم مهر ماه هم بمبی در نزدیکی ورودی مسجد جامع عیدگاه در کابل، پایتخت افغانستان، منفجر شد که جان هشت نفر را گرفت و ۲۰ نفر را زخمی کرد. این حملات موجب افزایش تردیدها درباره توانایی طالبان برای برقراری امنیت شده است. طالبان پیش از قدرت گرفتن در نیمه اوت، خود دست به حملاتی در افغانستان می‌زد.
 10. جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۲۳ مهر برای سخنرانی در مرکز حقوق بشر دانشگاه کنتیکت دعوت شد و بر تعهد کشورش در دفاع از حقوق بشر و ارتقای آن در سراسر جهان تاکید کرد. پرزیدنت بایدن در این مراسم که عنوان آن «حقوق بشر برای نسل آینده» بود و برای گرامیداشت تلاش‌های سناتور سابق «توماس داد» در حوزه حقوق بشر برگزار شد، تلاش‌های او را در این حوزه ستود. رئیس جمهوری آمریکا در ستایش از اقدامات توماس داد، به فعالیت‌های او در جریان دادگاه مقام‌های آلمان نازی در نورنبرگ اشاره کرد و گفت آن دادگاه برای انتقام‌گیری نبود، برای پاسخگو کردن افراد بود. وی در ادامه سخنرانی خود از بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده نقل قول کرد که سال‌ها پیش در سخنانی در همین مرکز حقوق بشر گفته بود، مسیر استبداد با ویران کردن حقیقت آغاز می‌شود. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه از مبارزه با انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده، به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات برای دفاع از حقیقت و گسترش آگاهی مردم در مقابل مستبدان در سراسر جهان یاد کرد. پرزیدنت بایدن بر تعهد آمریکا بر ارتقای وضعیت حقوق بشر تاکید کرد و گفت همه کشورها برای این منظور باید همکاری کنند و جهانی را برای نسل آینده بسازند که حقوق انسان‌ها در آن محترم شمرده می‌شود. رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که ایالات متحده بار دیگر به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که چند سال پیش از آن خارج شده بود بازگشته است، گفت ما بار دیگر در تلاش های چندجانبه جهانی شرکت خواهیم داشت. در این مراسم علاوه بر رئیس جمهوری ایالات متحده، کریستوفر داد فرزند توماس داد، رئیس و مسئولان ارشد دانشگاه کنتیکت و همچنین شماری از دانشجویان حضور داشتند.
 11. جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۲۳ مهر برای سخنرانی در مرکز حقوق بشر دانشگاه کنتیکت دعوت شد. سخنرانی پرزیدنت بایدن به‌طور مستقیم و با ترجمه همزمان از کانال بخش فارسی صدای آمریکا در یوتیوب در حال پخش است.   عنوان مراسم «حقوق بشر برای نسل آینده» است و برای گرامیداشت تلاش‌های سناتور سابق «توماس داد» در حوزه حقوق بشر برگزار می‌شود. در این مراسم علاوه بر پرزیدنت بایدن، کریستوفر داد فرزند توماس داد، رئیس و شماری از دانشجویان دانشگاه کنتیکت نیز حضور دارند. این خبر در حال تکمیل شدن است.  
 12. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جریان یک مسابقه دوستانه فوتبال موفق به گلزنی شد و دروازه حریف را از روی نقطه پنالتی باز کرد. به گزارش رویترز، در این بازی خیریه در شهر پوآزی در نزدیکی پاریس، که با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی برای بنیاد بیمارستان‌های پاریس و فرانسه ترتیب یافت، تعدادی از هنرمندان، شخصیت‌های برجسته، و چهره‌های مشهور حضور داشتند. امانوئل مکرون در این بازی که روز پنجشنبه برگزار شد، با آرسن ونگر، مارسل دزایی، و کریستیان کارمبو همبازی بود و پیراهن آبی بر تن داشت. بازیکنان مقابل هم از میان پزشکان و اعضای کادر درمان بیمارستانی در پوآزی انتخاب شده و زردپوش بودند.   امانوئل مکرون ۴۳ ساله که علاقه زیادی به فوتبال دارد، با شماره سه در میانه میدان بازی کرد و دوندگی زیادی در زمین داشت. او پس از این که تیم آبی در نیمه نخست صاحب یک ضربه پنالتی شد، به درخواست بازیکنان پشت توپ قرار گرفت و با شوتی زمینی در خلاف جهت حرکت دروازه‌بان، گل زد. ضربه پنالتی امانوئل مکرون در دقیقه ۱۰، نتیجه بازی را یک بر یک مساوی کرد. در این مسابقه دوستانه، تعداد قابل توجهی از ساکنان مناطق اطراف به عنوان تماشاگر حضور داشتند و به تشویق بازیکنان پرداختند. 
 13. اگر شما خبرهای روز از آمریکا، ایران و جهان را در بخش شامگاهی دیده باشید، بی‌شک برای مطلع شدن از به روزرسانی‌های آن خبرها و خبرهای تکمیلی باید به سراغ خبرهای شبانگاهی بروید. خبرهای این بخش به تکمیل کردن خبرهای شامگاهی می‌پردازد و ۱۱ شب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت پخش می‌شود.
 14. بیست و نهمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام های تابستان ۶۷، روز جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ در سوئد با شهادت سیدجعفر میرمحمدی برنجستانکی برگزار شد. شاهد به‌صورت مجازی از محل استقرار اعضای سازمان مجاهدین خلق در آلبانی در دادگاه شرکت کرد. سیدجعفر میرمحمدی شهادت داد که برادرش عقیل، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران در دهم اسفند ۱۳۶۰ در سن بیست و شش سالگی در محله ناصرخسروی تهران دستگیر شد. عقیل، بنا به شهادت برادرش، از مسئولان سازمان دهنده جنبش دانشجویی در دانشگاه تهران و بسیار فعال بود و بعد از انقلاب فرهنگی فعالیتش را با جنبش دانشجویی مجاهدین خلق ادامه داد. عقیل بعد از دستگیری، به جرم فعالیت در سازمان مجاهدین خلق به ده سال زندان محکوم شد. پدر و مادر عقیل او را یک سال بعد یعنی در سال ۶۱ در زندان اوین پیدا و ملاقات کردند. عقیل تا سال ۶۶ در اوین زندانی بود و در بهمن همان سال بعد از شرکت در یک اعتصاب غذای دسته جمعی، همراه با حدود ۲۰۰ زندانی دیگر از جمله حسین فارسی، محمد سرخیلی و مجید صاحب جم، به زندان گوهردشت منتقل شد. عقیل تا خرداد ۶۷ با پدر و مادرش در زندان گوهردشت ملاقات حضوری داشت. بعد از این تاریخ، ملاقات های زندان متوقف شد. شاهد جلسه امروز دادگاه گفت در مهر ۶۷ از پدر و مادرش خواسته می‌شود تا برای گرفتن وسایل باقیمانده از عقیل به «زندان اوین» بروند. در آنجا به پدر می‌گویند که پسرت منافق بود و با فتوای خمینی او را کشتیم. از عقیل تنها یک ساک لباس و یک ساعت شکسته به خانواده تحویل داده شد. خانواده هرگز از محل دفن عقیل میرمحمدی برنجستانکی آگاه نشدند. شاهد گفت بنا به گفته «مجید صاحب جم» از هم‌بندیان عقیل، او را در روزهای پانزدهم یا هجدهم مرداد ۶۷ به همراه تعداد دیگری از زندانیان به راهروی مرگ در زندان گوهردشت بردند و دیگر هرگز بازنگشت. این واقعه را حسین فارسی و محمد سرخیلی هم بعدها تایید کردند. از شاهد در مورد برادر دیگرش، سیدمهدی هم سئوال شد. شاهد توضیح داد که مهدی هم در سال ۶۰ در سن پانزده سالگی دستگیر شد. او به زندان اوین برده شد و تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفت. بنا به گفته شاهد، مهدی – که ظاهرا از اول نیز حکمی دریافت نکرده بود - به دلیل فشارهای زیاد بیمار و پس از پنج سال تحمل زندان در اوین، در سال ۶۵ آزاد شد. سیدجعفر میرمحمدی برنجستانکی، در زمان دستگیری برادرش عقیل، خود نیز از اعضای فعال سازمان مجاهدین و تحت تعقیب بود و مخفیانه زندگی می‌کرد. او در سال ۶۲ از کشور خارج شد و به تشکیلات سازمان مجاهدین پیوست. سیدجعفر نمی‌داند که پدر و مادرش هنوز زنده‌اند یا خیر. او اطلاعی از سرنوشت برادر و خواهرهای خود هم ندارد. جلسه بعدی دادگاه حمید نوری روز دوشنبه ۲۶ مهر برگزار خواهد شد.
 15. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفته است اقدامی که دولت برای ساخت مسکن در نظر گرفته است می‌تواند مشکلات افراد فاقد مسکن را در چهارسال آینده مرتفع کند. آیا وعده دولت رییسی برای حل مشکل مسکن در چهارسال آینده را شدنی می‌دانید؟ تجربه شما از گرانی قیمت‌ها در حوزه مسکن چیست؟
 16. اثری از بنکسی، با عنوان «عشق در سطل زباله»، در جریان یک حراج کم‌سابقه در لندن حدود ۱۸.۶ میلیون پوند فروخته شد و رکورد تازه‌ای برای این هنرمند بریتانیایی ثبت کرد.  این نقاشی ابتدا «دختر با بادبادک» نام داشت و در سال ۲۰۱۸ پس از فروش در حراج‌خانه، ناگهان رشته رشته شد. پس از آن مشخص شد که بنکسی کاغذخردکنی را در داخل قاب مخفی کرده بود تا پس از فروش، این اثر رشته رشته شود. این اثر به یکی از مشهورترین کارهای بنکسی تبدیل شد و در گالری‌های معتبر در نیویورک و هنگ کنگ به نمایش درآمد. چندی پیش خریدار پس از سه سال تصمیم گرفت تا نام نقاشی را تغییر دهد و آن را بفروشد.   عشق در سطل زباله، در حراج‌خانه «ساتبیز» لندن بین چهار تا شش میلیون پوند ارزش‌گذاری شده بود، ولی تقریبا سه برابر قیمت درخواستی، به فردی که هویتش فاش نشده، فروخته شد.  این حراج حدود ده دقیقه طول کشید و ۹ خریدار از طریق اینترنت و تلفن برای خرید این اثر به رقابت پرداختند؛ مبلغ پرداخت شده شامل کارمزد حراج نیز می‌شود. این نقاشی متشکل از یک بوم نیمه خرد شده در یک قاب ترئینی است که دارای تصویری اسپری شده از دختری است که به دنبال بادکنکی قرمز رنگ به شکل قلب است. بنکسی که هویت خود را افشا نکرده است، با رنگ‌آمیزی دیوارهای ساختمان‌ها در شهر بریستول انگلستان به شهرت رسید و به یکی از هنرمندان جریان‌ساز تبدیل شد که به خلق آثار شیطنت‌آمیز و نامتعارف می‌پردازد. برخی از آثار دیگر او نیز با قیمت‌های نجومی در گالری‌های معتبر هنری جهان به فروش رفته است. 
 17. اخبار «۹ شب» برنامه خبری صدای آمریکا، هر روز به مدت نیم ساعت تازه ترين خبرهاى جهان و گزارشهاى تحليلى را در قالب یک برنامه تلویزیونی به بینندگان صدای آمریکا ارایه می دهد. «۹ شب»، برنامه‌ای جدید و مشترک از صدای آمریکا و رادیو فردا در صداى آمريكا ۳۶۵ است.
 18. گروه مشاوران مستقل سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا توصیه کرده‌ است برخی از افرادی که حداقل شش ماه پیش واکسن مدرنا زده‌اند، دز یادآور آن را نیز دریافت کنند. تصمیم نهایی در این‌ مورد البته بر عهده خود سازمان است. اعضای این گروه مشورتی به اتفاق آرا رأی دادند که سالمندان و همچنین افراد جوانی که مشکلات سلامتی دارند یا شرایط شغلی و زندگی‌شان به گونه‌ای است که آنها را در معرض افزایش خطر ابتلا به کرونا قرار می‌دهد، یک دز اضافی بزنند. سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا الزامی به تأیید این توصیه ندارد، اما در صورت موافقت، کارزار تزریق دز یادآور در آمریکا شتاب بیشتری خواهد گرفت. در حال حاضر شمار زیادی از افرادی که حداقل شش ماه پیش دزهای اول و دوم فایزر را زدند، پس از صدور مجوز سازمان نظارت بر غذا و دارو در حال دریافت دز یادآور هستند. این افراد همان گروه پرخطری هستند که مشاوران این سازمان تزریق دز یادآور مدرنا را نیز برای آنها توصیه کرده است. با این حال به نظر نمی‌رسد فعلا تزریق دز یادآور برای عموم مردم تأیید شود. واکسیناسیون اولیه مدرنا شامل دو دز ۱۰۰ میکروگرمی است، اما مدرنا معتقد است یک دز ۵۰ میکروگرمی برای تقویت سیستم ایمنی کافی است. مدرنا می‌گوید دز پایین‌تر را انتخاب کرده تا از بروز واکنش‌های وخیم از جمله تب و درد پیشگیری کند و در عین حال واکسن بیشتری نیز برای عرضه جهانی در دسترس بماند. یکی از عوارض جانبی بسیار نادر واکسن‌های مدرنا و فایزر التهاب عضله قلب به ویژه در میان مردان جوان است و یکی از ابهاماتی که در رابطه با تزریق دز یادآور وجود دارد این است که آیا این عارضه جانبی افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر. مطالعات انجام شده به اندازه‌ای گسترده نبوده که بتواند چنین احتمالی را ارزیابی کند. بسیاری از دانشمندان آمریکایی بر سر این که چه کسی به دز یادآور نیاز دارد و آیا برای کاهش موارد خفیف ابتلا نیز به آنها نیاز است یا خیر، دچار اختلاف هستند. در حال حاضر، افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند می توانند سومین دز کامل واکسن مدرنا را بلافاصله پس از واکسیناسیون اولیه دریافت کنند.
 19. صفحه آخر برنامه ای است متفاوت که بیش از آن که به خبرها بپردازد، به آدم‌های خبر می‌پردازد تا با نگاهی بی‌طرفانه، دیروز و امروز آدم‌ها را در برابر بینندگان قرار دهد.
 20. بنا بر گزارش یک منبع حقوق بشری، یک کولبر دیگر با شلیک مأموران مرزبانی ایران در مرز سردشت در استان کردستان کشته شد. وب‌سایت هه‌نگاو، این کولبر را ژیان علی‌پور معرفی کرده و نوشته است او اهل روستای بیژوی در سردشت و برادر زندانی سیاسی، هوشمند علی‌پور، بود. بر اساس این گزارش، ژیان علی‌پور دو فرزند داشت، و شامگاه پنجشنبه ۲۲ مهر کشته شد. منابع حقوق بشری بارها در گزارش‌هایی از کشته شدن کولبران توسط نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران خبر داده‌اند. بنا بر این گزارش‌ها، در دو ماه گذشته بیش از ۳۱ کولبر بر اثر شلیک گلوله یا ضرب و شتم نیروهای مرزی و ماموران سپاه پاسداران کشته شده‌اند. ربین رحمانی، فعال حقوق بشر، با انتشار ویدئویی که ژیان علیپور را در آخرین ساعات زندگی‌اش حین رفتن برای کولبری نشان می‌دهد، نوشت که جان «ژیان ارزان‌تر از نان» است.   قتل پیاپی کولبران توسط نیروهای مرزی ایران در حالی اتفاق می‌افتد که ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهوری ایران ۱۶ مهر گفت آوردن کالا در قالب شناور یا کولبر «مسئله» نیست و بخش‌های اطلاعاتی باید «جریان مافیایی»، «دست‌های پشت پرده» و «قاچاق سازمان‌یافته» را شناسایی کنند.