صدای آمریکا

 1. مسکو به دلیل تلفات بسیار بالا مجبور شده تانک‌های تی‌ـ‌۵۵ را که بیش از ۷۰ سال عمر دارند، از انبارهای فرسوده خارج ‌کند تا از آنها در جبهه جنگ اوکراین استفاده کند.
 2. سازمان فرهنگی تیرگان میزبان کنسرت همبستگی «برای ایران» در شهر تورنتو است و صدای آمریکا این مراسم را به طور زنده پوشش داده است:
 3. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی حضور نظامی آمریکا در سوریه را «غیرقانونی» خواند و حمله هوایی آمریکا به مواضع نیروهای نیابتی ایران در سوریه را محکوم کرد.
 4. رئیس جمهوری روسیه می‌گوید با بلاروس قراردادی را برای استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای تاکتیکی در خاک آن کشور منعقد کرده، ولی این اقدام، توافق‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نقض نخواهد کرد.
 5. پنج تن از مخالفان سرشناس جمهوری اسلامی به همراه تعدادی از قانونگذاران ایرانی‌تبار از اروپا و کانادا روز شنبه پنجم فروردین در در نشستی با عنوان «همبستگی، پلی به‌ سوی آزادی» در تورنتوی کانادا بر حفظ اتحاد و تداوم همبستگی تاکید کردند و خواستار اتحاد علیه جمهوری اسلامی شدند.
 6. رئیس جمهوری ایالات متحده در نامه‌ای به  کنگره  آمریکا به ارائه گزارشی درباره استفاده از اختیارش در صدور فرمان حمله به تاسیسات شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه  در سوريه پرداخت و تاکید کرد: «ایالات متحده آماده  اقدامات بیشتر  برای مقابله با تهدیدات یا حملات علیه نیروهای آمریکایی است.»
 7. مقابله پلیس و نیروهای انتظامی فرانسه با «معترضان به افزایش سن بازنشستگی» که با پرتاب سنگ با پلیس درگیر شده‌اند، با واکنش مقامات جمهوری اسلامی همراه شده است، مسئولانی که همواره سرکوب معترضان در ایران را امری داخلی تلقی و « بیگانگان» را از دخالت منع می‌کنند.
 8. شامگاه چهارشنبه دوم فروردین ماه ۱۴۰۲، پرتاب اولین موشک ساخته شده با استفاده از چاپگر سه بعدی از یک پایگاه موشکی در فلوریدا انجام شد.
 9. دادستان همدان گفت: کافه‌ای در منطقه گردشگری «گنجنامه» به اتهام «زمینه‌چینی» برای رقص و آواز در آن محل پلمب، با دو نفر به دلیل تشویق و ترغیب دیگران به «فساد و فحشا» و رقص و آواز برخورد و برای آنان قرار بازداشت و زندان صادر شد.
 10. اگر شما خبرهای روز از آمریکا، ایران و جهان را در بخش شامگاهی دیده باشید، بی‌شک برای مطلع شدن از به روزرسانی‌های آن خبرها و خبرهای تکمیلی باید به سراغ خبرهای شبانگاهی بروید. خبرهای این بخش به تکمیل کردن خبرهای شامگاهی می‌پردازد و ۱۱ شب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت پخش می‌شود.
 11. روز شنبه ۵ فروردین چهره‌های سرشناس مخالفت جمهوری اسلامی و برخی قانونگذاران ایرانی‌تبار از اروپا و کانادا در نشست سازمان تیرگان با عنوان کنفرانس «همبستگی، پلی بسوی آزادی» شرکت کردند و خواستار اتحاد علیه جمهوری اسلامی شدند.
 12. مور با یک پیش‌بینی ساده در سال ۱۹۶۵ در مورد این که مهندسان با چه سرعتی می‌توانند ظرفیت تراشه‌های کامپیوتری را افزایش دهند، به پیشرفت عصر دیجیتال سرعتی سرسام‌آور بخشید.
 13. دی‌کُد برنامه‌ای هفتگی از صدای آمریکا است که ضمن راستی‌آزمایی خبرها، به دنبال کشف چرایی انتشار اخبار جعلی و کارکرد دُش‌آگاهی در مهندسی اذهان عمومی است.
 14. اگر می‌خواهید از آخرین خبرهای روزجهان مطلع شوید و به طور مشخص می‌خواهید در جریان اخبار آمریکا و ایران قرار بگیرید، می‌توانید اخبار شامگاهی را هر روز در ساعت ۷ غروب به وقت ایران به مدت نیم‌ساعت دنبال کنید.
 15. خواهر برنارد فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی زندانی در مشهد، روز شنبه گفت شرایط جسمی برادرش «شکننده و به سرعت رو به وخامت است» است.
 16. سازمان مدیریت اضطراری ایالت می‌سی‌سی‌پی آمریکا اعلام کرد که توفان و گردباد شدید شامگاه جمعه، دست‌کم ۲۳ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی بر جا گذاشته و بخش‌هایی  از منطقه را ویران کرده است.
 17. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران روز شنبه هشدار داد هرگونه حمله به پایگا‌ه‌های جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان مورد حمایتش در سوریه  «بدون درنگ با پاسخ متقابل» روبرو خواهد شد.
 18. در پی صدور حکم جلب ولادیمیر پوتین از سوی دیوان کیفری لاهه، رئیس پارلمان روسیه خواستار منع فعالیت‌های این نهاد در خاک روسیه و تعیین مجازات علیه طرفدارانش شد.
 19. یوگنی پریگوژین، بنیانگذار گروه شبه‌نظامی واگنر و از متحدان نزدیک پوتین، روز شنبه گفت روسیه پنج هزار مجرم سابق را پس از پایان قراردادهایشان برای جنگیدن در قالب این گروه در اوکراین مشمول عفو قرار داده است.
 20. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از آزادی روسساباگینا استقبال کرد و از دولت‌های رواندا و قطر برای کمک در این زمینه قدردانی کرد.