اخبار رادیو فردا

 1. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۰ آذر اعلام کرد که توقف بازرسی‌های نهاد تحت امر او از تاسیسات هسته‌ای ایران بردی نصیب این کشور نخواهد کرد. رافائل گروسی به خبرگزاری فرانسه گفت: «بسیار مهم است که اطمینان‌های ضروری و معتبر به جهانیان داد مبنی بر اینکه انحرافی از برنامه هسته‌ای به سمت اهداف نظامی رخ نخواهد داد». او افزود: «این رنج برای ما قابل درک است ولی همزمان باید متوجه بود که هیچ طرفی، خود ایران در ابتدا، از کاهش، محدود کردن یا اخلال در کاری که ما همراه آن‌ها انجام می‌دهیم برد نخواهد کرد». گروسی تایید کرد که آژانس هنوز هیچ علامتی از جانب مقامات ایرانی دریافت نکرده است مبنی بر این‌که قصد داشته باشند بازرسی از تاسیسات هسته‌ای را به‌خاطر کشته شدن محسن فخری‌زاده تغییر دهند. واکنش مدیرکل آژانس به طرحی است با عنوان «لغو اجرای پروتکل الحاقی درباره بازرسی‌های» آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران، که یک فوریت آن ۱۲ آبان در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است ولی برخی از نمایندگان، پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، خواستار دو فوریتی شدن و تصویب فوری آن هستند. بر پایه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای معروف به «ان‌پی‌تی» که ایران در تفاهم اتمی لوزان اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس مجاز خواهند بود هر زمان که لازم می‌دانند تأسیسات هسته‌ای ایران را سرزده بازرسی کنند. مدیرکل آژانس می‌گوید این نخستین بار نیست که نمایندگان مجلس ایران چنین مسیری را دنبال می‌کنند. او افزود: «هیچ نشانه‌ای از مانع‌تراشی یا ایجاد محدودیت در مسیر همکاری با خود مشاهده نکرده‌ایم. دلیلی هم وجود ندارد که فکر کنیم این قضیه الان موضوعیت دارد». محسن فخری‌زاده مهابادی، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، روز هفتم آذرماه در «منطقه آبسرد» دماوند در جریان یک عملیات ترور کشته شد. آقای گروسی می‌گوید: «ما از هرگونه خشونتی ابراز انزجار می‌کنیم، ما یک سازمان بین‌المللی در خدمت صلح و امنیت هستیم». روز دوشنبه همچنین اعلام شد که نمایندگان طرف‌های باقیمانده در برجام شامل ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان قرار است روز ۱۶ دسامبر در وین گردهم آیند تا درباره توافق هسته‌ای با تهران موسوم به برجام مذاکره کنند.
 2. یادداشتی از حبیب حسینی‌فرد: جو بایدن سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، به معرفی شماری از اعضای کابینه اقدام کرد تا پیامی از سرعت و آمادگی برای به دست گرفتن قدرت بفرستد.
 3. نیم ساعت با تازه‌ترین خبرها، گزارش‌های دست اول در باره آخرین تحولات جهان و ایران از گزارشگران رادیو فردا در چهارگوشه جهان، گفت‌وگوهای اختصاصی با چهره‌های خبرساز و کارشناسان و مطالب شنیدنی از دنیای سیاست، اقتصاد، فرهنگ، دانش و ورزش.
 4. بر اساس مقرراتی که رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی پیش نویس آن را رویت کرده است شورای اروپایی برای اولین بار به اتحادیه اروپا پیشنهاد خواهد کرد که عوامل حکومتی و یا وابسته به حکومت‌ها را که در انتشار اطلاعات غلط دخالت دارند تحریم کند. مقررات جدید بخشی از اقدامات مدنظر اتحادیه اروپا برای اعمال کنترل بيشتر بر محتوایی است که در پلتفرم‌های آنلاین منتشر می‌شوند. این مقررات با عنوان «طرح اقدام دمکراسی اروپایی» که روز چهارشنبه دوم دسامبر رسما به رهبران اتحادیه اروپا ارائه خواهد شد می‌گوید: «این اتحادیه باید از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای مقابله با دخالت و  نفوذ عوامل و قدرت‌های خارجی استفاده کند و به آن‌ها ضربه بزند». «روش‌های محتمل برای این کار افشای شیوه‌های کار مجرمان و یا تحریم آن‌ها در صورت تکرار جرم است». این نخستین بار است که شورای اروپایی، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، در یک سند رسمی اعمال تحریم را به عنوان یکی از راه‌های مقابله با انتشار اطلاعات غلط پیشنهاد می‌کند. شورای اروپایی می‌گوید: «عوامل خارجی از اطلاعات به عنوان یک اسلحه استفاده می‌کنند و برخی از کشورهای خارجی، به طور مشخص روسیه و چین، با تبلیغات هدفمند و نشر اطلاعات نادرست در خصوص شیوع ویروس کرونا در اتحادیه اروپا، تلاش می‌کنند مباحث آزاد و دمکراتیک را تحت‌الشعاع قرار دهند، افکار عمومی را قطب‌بندی کرده و وجهه خود را بهبود ببخشند». در بخش دیگری از این طرح گفته می‌شود که واحد ویژه نظارت و مقابله با نشر اطلاعات غلط از سوی روسیه که بخشی از اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپاست در سال جاری بیش از ۵۰۰ مورد از انتشار اطلاعات غلط توسط عوامل حکومت روسیه در مورد ویروس کرونا و بیماری کووید- ۱۹ را شناسایی کرده است. از سال ۲۰۱۵ که فعالیت این واحد آغاز شده بیش از ۱۰ هزار مورد اطلاعات غلط و جانبدارانه از حکومت روسیه شناسایی شده است. این طرح در عین حال خواستار تنظیم و اجرای قوانین سختگیرانه‌تری در مورد نحوه فعالیت پلتفرم‌های آنلاین در اتحادیه اروپاست و می‌گوید: «عوامل زیان‌بار از پلتفرم‌های موجود برای نشر و ترویج اطلاعات غلط استفاده می‌کنند و برخی از این پلتفرم‌ها به دلیل عدم شفافیت در نحوه استفاده از الگوريتم که می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران منجر شود مورد انتقاد قرار گرفته‌اند». شورای اروپایی در سال ۲۰۱۸ مقرراتی در زمینه مقابله با نشر اطلاعات نادرست در اینترنت تنظیم کرد و پلتفرم‌های بزرگ نظیر گوگل، فیسبوک و توئیتر به طور داوطلبانه آن را پذیرفته و متعهد شدند که هرگونه موردی از انتشار اطلاعات غلط و یا سوء‌استفاده از حساب‌های کاربری در این شبکه‌های اجتماعی را شناسایی کنند و گزارش بدهند. ولی اکنون شورای اروپایی می‌گوید که نتیجه این اقدامات ناامید کننده بوده و «مقابله با این مشکل نیازمند روش‌های قاطع‌تری بر اساس تعهد مشخص همه شرکت‌ها و برقراری یک سیستم نظارتی کامل است». در بخش دیگری از این طرح گفته می‌شود «قانون خدمات دیجیتال» که قرار است در هفته‌های آینده منتشر شود «مقرراتی برای تضمین پاسخگویی شبکه‌های اجتماعی در زمینه کنترل محتوای نادرست، آگهی‌های تجاری و نحوه استفاده از الگوریتم را مشخص خواهد کرد».
 5. یادداشتی از جمشید اسدی: تردیدها کم‌کم فرو می‌نشینند و به نظر می‌رسد که جو بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد. اما رویکرد دولت او در برابر نظام ولایی چه خواهد بود؟
 6. سازمان مجاهدین خلق روز دوشنبه ۱۰ آذر اتهام‌های مقامات ایران مبنی بر دست داشتن این گروه در عملیات کشتن محسن فخری‌زاده را رد کرد و آن را «کینه‌توزی و دروغ‌» جمهوری اسلامی خواند. محسن فخری‌زاده مهابادی، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، روز هفتم آذر ماه در «منطقه آبسرد» دماوند هدف سوءقصد قرار گرفت و کشته شد. جنازه او روز دوشنبه تشییع و در امامزاده صالح به خاک سپرده شد. سازمان مجاهدین در بیانیه روز دوشنبه خود گفته که متهم کردن این سازمان به «کشتن کارشناس هسته‌ای رژیم موضوع تازه‌ای نیست و واکنشی به افشای کلیت ساختار و برنامه هسته‌ای ملاهاست». علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه گفته بود: سوابق کسی که این عملیات را «طراحی» کرده، «مکشوف» است و سازمان مجاهدین خلق و «رژیم صهیونیستی و موساد» را به دست داشتن در این ترور متهم کرد. سازمان مجاهدین خلق در بیانیه خود، آقای شمخانی را به «عصبانیت، کینه‌ورزی و دروغگویی علیه این گروه» متهم کرده و «افشاگری‌های پیشین درباره برنامه هسته‌ای ایران و پایگاه‌های مخفی آن» را ناشی از اقدامات خود دانسته است. این تشکیلات می‌گوید: «سازمان مجاهدین خلق نخستین بار در سال ۱۳۸۳ محسن فخری‌زاده را به عنوان مقام مسئول تشکیلات رژیم برای ساخت بمب شناسایی کرد». به گفته سازمان مجاهدین خلق، اقدامات این گروه «جهان و مردم ایران را از خطر دستیابی سریع ملاها به بمب هسته‌ای نجات داد و راه آن‌ها را سد کرد». به رغم گذشت سه روز از عملیات کشتن محسن فخری‌زاده هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این ترور را برعهده نگرفته است. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این زمینه گفته است که در حادثه منجر به ترور فخری‌زاده، «هیچ فردی در صحنه حضور نداشت و از تجهیزات الکترونیکی استفاده شده بود». خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران نیز در گزارشی نوشت که در این ترور از خودرو نیسانی استفاده شد که در فاصله ۱۵۰ متری ماشین فخری‌زاده متوقف بوده و از یک دستگاه تیربار اتوماتیک کنترل از راه دور روی آن، شلیک‌های متعددی» صورت می‌گیرد که در نهایت منجر به کشته‌شدن فخری‌زاده می‌شود. تلویزیون انگلیسی زبان «پرس‌تی‌وی» وابسته به جمهوری اسلامی روز دوشنبه مدعی شد که سلاح تیربار در محل ترور ساخت اسرائیل است. سازمان مجاهدین خلق طی چهار دهه گذشته بارها علیه اهداف مختلف در ایران دست به عملیات مسلحانه زده و مسئولیت آن‌ها را به عهده گرفته است، ولی در سال‌های اخیر به ندرت مسئولیت عملیاتی را به عهده گرفته است.
 7. شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد نتایج نهایی آزمایش‌های واکسن کرونا ۱۰۰ درصد موفقیت‌آمیز بوده است و در انتظار صدور مجوز فوری تولید این محصول از سوی از آمریکا و اتحادیه اروپاست.
 8. دولت بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، چه رویکردی در قبال ایران و برجام دارد و آیا آن طور که جمهوری اسلامی تمایل دارد مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ را مطابق با تفسیر جمهوری اسلامی اجرا می‌کند؟
 9. یکی از نزدیکان رامش، خواننده سرشناس ایرانی، عصر روز دوشنبه دهم آذر به رادیو فردا گفت که او ساعت ۱۰ شب‌شنبه بر اثر ایست قلبی درگذشته است.‎
 10. ایران با ارسال نامه‌ای به دفتر سازمان ملل در وین مجددا خواستار محکومیت ترور محسن‌ فخری‌زاده توسط این سازمان شد، و همزمان کویت، امارات و روسیه در موضع‌گیری‌هایی جداگانه این ترور را محکوم کرده‌‌اند. نمایندگان سیاسی گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، نیز به سفارت ایران در این کشور رفته و مرگ محسن فخری‌زاده را به سفیر جمهوری اسلامی تسلیت گفتند. نامه ایران که روز دوشنبه ۱۰ آذر توسط کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین ارسال شده، دولت اسرائیل را به «دست داشتن» در این ترور متهم می‌کند و در آن تاکید شده است که ایران «حق ذاتی دفاع» و «پاسخ» به این عملیات را دارد. در بخشی از این نامه با اشاره به مسئولیت نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل در قبال تروریسم، از مقام‌های سازمان ملل خواسته شده که با «قوی‌ترین لحن ممکن» این ترور را محکوم کنند. روز جمعه هفتم آذر نیز مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد مستقر در نیویورک، در نامه‌ای به دبیرکل و شورای امنیت این سازمان نوشت «نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل» در ترور محسن فخری‌زاده وجود دارد و بر «حق» تهران برای اقدام تاکید کرد. سفیر ایران در سازمان ملل همچنین از دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت خواست این ترور را محکوم کنند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. محسن فخری‌زاده مهابادی، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، روز هفتم آذر ماه در «منطقه آبسرد» دماوند مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شد. آنتونیو گوترش،دبیرکل سازمان ملل در واکنش به این ترور، خواهان خویشتن‌داری شده و گفته است باید از هرگونه اقدامی که موجب تشدید تنش در منطقه می‌شود، خودداری کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال‌های گذشته، محسن فخری زاده را به دلیل فعالیت‌هایش در برنامه «آماد» که مربوط به جنبه‌های نظامی برنامه هسته‌ای ایران است، تحریم کرده بود. واکنش دیرهنگام روسیه به ترور فخری‌زاده وزارت خارجه روسیه نیز چهار روز پس از ترور فخری‌زاده با صدور بیانیه‌ای این ترور را محکوم کرد و هدف این ترور را «بی‌ثبات کردن اوضاع» خواند. دولت روسیه در این بیانیه تاکید کرده است که در شرایط کنونی «ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه» در اولویت قرار دارد و همه طرف‌ها باید از رفتارهایی که باعث تشدید تنش‌ها در این منطقه می‌شود، خودداری کنند. در واکنشی دیگر، میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین درخواست نمایندگان مجلس ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی و ممانعت از کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ناشی از «احساسات» خواند و گفت اجرای پروتکل الحاقی منافع ایران را تامین می‌کند. نمایندگان مجلس ایران روز ۹ آذر دو فوریت طرحی را تصویب کرده‌اند که در صورت نهایی شدن دولت ایران را ملزم می‌کند در صورت عدم لغو تحریم‌ها تا دو ماه پس از تصویب این طرح، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند. علاوه بر این، علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه مجلس گفته است نمایندگان مجلس به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشکوک هستند و دنبال طرحی هستند که «اجرای پروتکل الحاقی در مورد بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای کشورمان لغو شود». طالبان هم به ایران تسلیت گفت چهار عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر روز دوشنبه به محل سفارت ایران در شهر دوحه قطر رفتند و در دیدار با حمیدرضا دهقانی‌پور، سفیر ایران در این کشور، ترور محسن فخری‌زاده را تسلیت گفتند. در یک موضع‌گیری دیگر، احمد ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران این ترور را محکوم کرده است.
 11. در ساعات پیش رو، روز خود را با مجله شامگاهی رادیو فردا به پایان ببرید. مجموعه‌ای متنوع از آنچه در طول روز در سراسر جهان اتفاق افتاده است. در نیم ساعت اول مجله شامگاهی رادیو فردا، آخرین خبرها و تازه‌ترین گزارش‌های تهیه‌کنندگان رادیو فردا پخش خواهد شد. در نیم ساعت دوم شنونده یکی از مجله‌های هفتگی رادیو فردا خواهید بود.
 12. مجله خودرو: شرکت ایران خودرو نام خودرو جدید خود را تارا و شرکت سایپا نام کراس اوور جدیدش را آریا گذاشته است. این دو خودرو چه ویژگی‌هایی دارند؟