اخبار رادیو فردا

 1. تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در مهرماه ۱۴۰۰ را هر روز در اینجا دنبال کنید.
 2. بنا بر اعلام مرکز مدیریت راه‌های ایران، سفرهای جاده‌ای در هفته پایانی تابستان به بالاترین میزان از ابتدای سال جاری رسید.
 3. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 4. مردم آلمان روز یک‌شنبه، چهارم مهرماه، به پای صندوق‌های رای می‌روند تا برای آنگلا مرکل که ۱۶ سال صدراعظم این کشور بود جانشین انتخاب کنند.
 5. با وجود اعلام قبلی مبنی بر بسته بودن مرزهای زمینی ایران به عراق، حدود دو هزار نفر که قصد حضور در مراسم اربعین را دارند، در پایانه مهران «بدون غذا و امکانات سرگردان هستند».
 6. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 7. بامداد خود را با مجله «صبحانه با خبر» راديو فردا آغاز کنيد. گزارشگران راديو فردا از سراسر جهان، با تازه‌ترين خبرها و گزارش‌ها، مجله‌ای رنگارنگ را برای شما تدارک می‌بينند.
 8. یکی از موضوعات مهم نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل هم، تحولات افغانستان و تلاش دولت طالبان برای به رسمیت شناخته شدن در جامعه بین‌المللی و حتی حضور در سازمان ملل متحد بود. در این میان پاکستان، از آمریکا و کشورهای غربی خواسته که با به رسمیت شناختن حکومت طالبان به عنوان دولت قانونی، راه را برای کمک رسانی به مردم افغانستان هموار کنند. سیاوش سعادتیان گزارش می‌دهد.  
 9. در انتخابات زودهنگام کانادا، جاستین ترودو بر خلاف انتظارش نتوانست به یک دولت اکثریت دست یابد؛ موضوعی که می‌تواند آینده سیاسی او را در حزب لیبرال این کشور تحت تاثیر قرار دهد. در انتخابات اخیر کانادا دو ایرانی‌تبار از حزب لیبرال همچنان کرسی‌های خود در پارلمان کانادا را حفظ کردند؛ علی احساسی و مجید جوهری. بهرنگ رهبری گفت‌و‌گویی داشته با علی احساسی.  
 10. همزمان با ثبت بیش از پانزده هزار مورد تازه ابتلا به کرونا در ایران، وزارت بهداشت کشور، از تخصیص واکسن‌های فایزر وارداتی از بلژیک به زنان باردار خبر داده و خواستار ادامه واکسیناسیون شهروندان با واکسن سینوفارم شد. در تحولی دیگر و همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، عدم دسترسی نزدیک به دو میلیون دانش‌آموز به تبلت و گوشی هوشمند، ادامه تحصیل به شیوه مجازی را به چالشی جدی تبدیل کرده. مهران کریمی گزارش می‌دهد.
 11. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 12. پیدا شدن بدن بی‌جان یک لاک‌پشت در ساحل خلیج گوانابارا در ریودوژانیرو بار دیگر نگاه‌ها را متوجه شرایط نامساعد محیط زیست کرده است. یک شهروند برزیل لاک پشت را در حالی که تکه‌ای پلاستیک دور گردنش پیچیده شده بود یافت. به گفته زیست شناسان پلاستیک عامل خفگی این موجود بوده. هر سال صدها حیوان مانند اینلاک پشت، به دلیل فاضلاب یا زباله‌های پلاستیکی که در آب های ریودوژانیرو رها می‌شود، از بین می‌روند. گزارشی ببینیم در این مورد.  
 13. یک سایت حقوق بشری که وضعیت کردستان و سایر مناطق کردنشین را رصد می‌کند، از ثبت بیش از پانصد و شصت مورد نقض حقوق بشر، تنها ظرف شش ماه نخست سال هزار و چهارصد خبر داده. به گزارش سایت «کردپا»، در این مدت، «یکصد و سی و شش» شهروند کرد، اعدام شده اند. مهیار طهماسبی گزارش می‌دهد.  
 14. در حاشیه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکا بار دیگر ضمن اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام، بر «محدود بودن فرصت باقیمانده برای این کار» تاکید کرد. همزمان، وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم در نشستی با آنتونی بلینکن، ضمن حمایت مشروط از بازگشت واشینگتن به برجام، خواستار اطلاع از جزئیات گزینه بعدی آمریکا، در صورت شکست برجام شدند. نازآفرین میرزاخلیلی گزارش می‌دهد.  
 15. سرنوشت زندانیان دو تابعیتی در ایران، از موضوعات مورد بحث وزرای خارجه کشورهای اروپایی با همتای ایرانی‌شان، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود. تهران، در مقابل درخواست لندن برای آزادی نازنین زاغری و سایر شهروندان بریتانیا، بار دیگر خواستار دریافت چهارصد میلیون پوند، پول پرداخت شده برای خرید تانک‌های چیفتن شد. موضوعی که بحث «گروگان بودن شهروندان دو تابعیتی» را تقویت کرده. مهدی بیگی گزارش می‌دهد.  
 16. مروری بر مطبوعات ایران با شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار
 17. یک خلبان پروازهای نمایشی اهل ایتالیا موفق شده برای اولین‌بار در تاریخ، درون تونل بزرگراه در نزدیکی استانبول پرواز کند. خلبان با هواپیمای مدل اچ ۵۴۰ در ارتفاع یک متری و با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت درون دو تونل پرواز کرد. زمان طی شده از ابتدای پرواز تا خروج از تونل دوم، حدود ۴۳ ثانیه برآورد شده است. گزارشی ببینیم از این ماجراجویی جذاب و خطرناک.  
 18. زنان ورزشکار ایران، باوجود همه محدودیت‌ها و کم‌توجهی‌ها و در مواردی مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها و حتی پوشش ناکافی رسانه‌ای، به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یافته‌اند. امروز تیم های هندبال و فوتبال زنان ایران در دو مسابقه حساس، حضور خواهند داشت. زنان ایرانی در رشته‌های انفرادی هم به موفقیت‌ها و مدال‌های زیادی دست یافته‌اند. مهدی طاهباز گزارش می‌دهد.  
 19. گفت‌وگو با دامون گلریز درباره عملکرد تیم جدید سیاست خارجی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد