اخبار رادیو فردا

 1. تا دقایقی دیگر جوایز هفتاد و پنجمین دوره جشنواره کن اهدا خواهد شد. دو فیلم ایرانی در بخش مسابقه حضور دارند و اصغر فرهادی  یکی از داوران بخش مسابقه است. گزارش محمد عبدی را ببینید از جشنواره امسال.
 2. یک روز بعد از انتشار گزارشی از حمله پهپادی اسرائیل به مرکز نظامی پارچین در حومه تهران، ایران از «پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳» رونمایی کرد.
 3. خبرگزاری دولتی سوریه دیروز از حمله توپخانه ارتش ترکیه به منطقه کردنشین در شمال شرق سوریه خبر داد. هفته پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه وعده داده بود که به زودی یک عملیات نظامی را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. سیاوش سعادتیان گزارش می‌دهد.
 4. زر امیرابراهیمی در گفت‌وگو با رادیوفردا از فیلم عنکبوت مقدس و تجربه‌اش در سینما می‌گوید و بر این باور است که خودش را ققنوسی برخاسته از خاکستر نمی‌بیند چرا که هیچ‌وقت خاکستر نشده است.
 5. دولت ایران پارسال قیمت گاز برای پرمصرف‌ها را از ۴۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان افزایش داد و اگر یارانه آنها  حذف شود قیمت گاز برای پرمصرف‌ها حداقل ۷ برابر به نسبت امروز افزایش خواهد یافت.
 6. گفت‌وگو با رضا علیجانی، فعال سیاسی، درباره تسلیت خنثی و دیرهنگام رهبر جمهوری اسلامی، به‌دنبال اعتراض‌های مستمر مردم آبادان، به واقعه ریزش ساختمان متروپل آبادان و وضعیت نا‌آرام این شهر.
 7. در ساعات پیش رو، روز خود را با مجله شامگاهی رادیو فردا به پایان ببرید. مجموعه‌ای متنوع از آنچه در طول روز در سراسر جهان اتفاق افتاده است. در نیم ساعت اول مجله شامگاهی رادیو فردا، آخرین خبرها و تازه‌ترین گزارش‌های تهیه‌کنندگان رادیو فردا پخش خواهد شد. در نیم ساعت دوم شنونده یکی از مجله‌های هفتگی رادیو فردا خواهید بود.
 8. در حالی‌که شماری از کشورهای عربی و اسلامی در سال گذشته، اقدام به امضای توافق صلح با اسرائیل کردند؛ پارلمان عراق در مصوبه‌ای، هرگونه تلاش برای برقراری روابط با اسرائیل را ممنوع کرد؛ مصوبه‌ای که با استقبال گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته است. ایلیا جزایری گزارش می‌دهد.
 9. بیش از سه ماه از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین می‌گذرد. جدایی طلبان طرفدار مسکو در جمهوری خودخوانده دونتسک، ادعا می‌کنند که کنترل کامل شهر راهبردی لیمان در شرق اوکراین را در دست دارند. مقام‌های اوکراین هم می‌گویند بمباران ارتش روسیه در خارکیف تاکنون کشته بسیاری بر جای گذاشته. همزمان شبکه خبری سی ان ان به نقل از مقام‌های آمریکایی گفته دولت جو بایدن در آستانه تایید ارسال سامانه‌های موشکی و پیشرفته پرتاب چندگانه به اوکراین است. مهدی بیگی گزارش می‌دهد.
 10. حساسیت بیشتر جامعه ایران روی رفتار سیاسی و اجتماعی چهره های ورزشی و هنری در گفت‌وگو با فرج سرکوهی، نویسنده و منتقد ادبی.
 11. برآمد نارضایتی های اقتصادی -در پی اقدام دولت ابراهیم رییسی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی- در تریبون های حکومتی بعضاً مخرجی متفاوت دارد. تأکید بر تقوا پیشگی، قناعت، چشم بستن بر مال دنیا و یا امتحان الهی چیزی که این بار از زبان امام جمعه تهران جاری شده است.
 12. مهدی رستم‌پور، روزنامه‌نگار ورزشی، نگاهی کرده به حواشی و پیامد‌های لغو بازی بازی دوستانه تیم ملی فوتبال ایران و کانادا و واکنش سردار آزمون!