1392,ساعت 17:18:49

کتاب «مبانی حاکمیت لر بزرگ» تألیف دکتر

عزت اله عبدالهی نوروزی مدرس دانشگاه ایذه است

که انتشارات سروستان سپاهان آن را منتشر کرده است.

مؤلف که دانش آموخته مقطع دکتری تاریخ است، در این

کتاب با روش علمی دوره تاریخی فرمانروایی محلی اتابکان لر

بزرگ، از نیمه دوم قرن ششم هجری (۵۵۰ هـ.ق تا ۸۲۷ هـ.ق) را

مورد واکاوی قرار داده است.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)،اهمیت کتاب در این است که مولف محدوده زمانی نزدیک به سه سده از تاریخ قلمرو لر بزرگ (شامل منطقه بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و...) را که تاکنون مورد غفلت و بی‌توجهی مورخان و پ‍ژوهشگران قرار گرفته است با شیو‌های نوین و علمی و به صورت مستند مورد بررسی قرار داده است. 

دکتر عزت اله عبدالهی نوروزی مؤلف کتاب، درباره این اثر پژوهشی به خبرنگار ایبنانیوز گفت: «منطقه لر بزرگ بخش اعظمی از نواحی کوهستانی غرب ایران را تا محدوده اصفهان و فارس را در بر می گیرد. سرزمین لر بزرگ با آثار عظیم باستانی و سنت‌های دیرین خویش از سابقه کهن تمدنی برخوردار است. با این حال، زوایای این تمدن به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته و هنوز به طور کامل برای محققان و مورخان شناخته شده نیست».

وی در مورد انگیزه تألیف این کتاب گفت: «انگیزه نوشتن این کتاب، از یکسو علاقه به تاریخ کهن موطن اصلی خود و از سوی دیگر پژوهش علمی درباره تاریخ دیرینه یک تمدن و سرزمین غنی است که کمتر معرفی شده و تا حدودی بین پژوهشگران ناشناخته مانده است».

کتاب «مبانی حاکمیت لر بزرگ» در هفت فصل تنظیم و تدوین شده است: 

فصل اوّل تحت عنوان کلیات به بیان و شرح مساله، اهداف، سؤالات و فرضیات و روش تحقیق و نقد و بررسی منابع می‌پردازد. 

فصل دوّم به جغرافیای طبیعی وانسانی سرزمین لر بزرگ خصوصاً وضعیت جغرافیایی و ویژگی‌های انسانی ساکنان سرزمین لر بزرگ و منشأ نژادی آنان پرداخته است. 

در فصل سوم از جغرافیای تاریخی ایذه مال امیر – پایتخت اتابکان لر بزرگ - سخن به میان آمده است. 

فصل چهارم به مبانی حاکمیت اتابکان و مناسبات سیاسی آنان با نهاد سلطنت، خلافت عباسی، ایلخانان مغول و حکومت‌های محلی پرداخته است. 

در فصول پنجم و ششم اوضاع اجتماعی وتشکیلات اداری و دیوانی اتابکان و وضعیت اقتصادی آنان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. 

فصل هفتم به وضعیت علم فرهنگ و مذهب در قلمرو اتابکان و آثار تاریخی به جای مانده از اتابکان لر بزرگ پرداخته است. 

گفتنی است این کتاب از طریق کتابفروشی "جعفری" واقع در استان خوزستان، شهرستان اهواز، خیابان شریعتی توزیع می شود.

به گزارش ایبنانیوز، دکتر عزت اله عبدالهی نوروزی، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه و دانش آموخته مقطع دکتری تاریخ ایران اسلامی از دانشگاه دولتی اصفهان است. وی به مدت 4 سال مدیریت گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد ایذه را برعهده داشته است. تا کنون از این مؤلف دو کتاب با عنوانهای «مبانی حاکمیت لر بزرگ» و «بختیاری، قطعه ای از بهشت»، هر دو توسط انتشارات کتابخانه جعفری اهواز منتشر شده است.

دکتر عزت اله عبدالهی نوروزی علاوه بر پژوهشهایی که درباره ادیان و عرفان انجام داده است، برخی مقالات علمی مربوط به بختیاری را نیز در مجلات علمی معتبر منتشر نموده است، که عبارتند از: مقاله «جغرافیای تاریخی مال امیر پایتخت اتابکان لر بزرگ» پذیرش در مجله علمی و پژوهشی تحقیقات جغرافیایی دانشگاه اصفهان، مقاله «بررسی تحلیلی ساختار قدرت سیاسی و اجتماعی در ایل بختیاری» پذیرش در مجله علمی و پژوهشی جستارهای تاریخی، مقاله «بررسی تحلیلی جامعه شناسی قدرت در ایل بختیاری» منتشره در مجله علمی و پژوهشی گنجینه علمی اسناد، مقاله «علل شکل گیری تشیع در منطقه لر بزرگ» پذیرش در مجله علمی و پژوهشی فصلنامه مطالعات تاریخی، مقاله «بررسی تحلیلی خاستگاه و منشأ نژادی قوم لر» پذیرش در مجله علمی و پژوهشی جستارهای تاریخی، مقاله «بررسی تحلیلی فرضیه هم نژادی قوم لر و کرد» منتشره در مجله جستارهای تاریخی، مقاله «بررسی مناسبات سیاسی اتابکان لر بزرگ با ایلخانان» پذیرش در مجله علمی و پژوهشی دانشگاه  تهران.

ارسالی یاران جنبش رهایی بخش لرستان جهت درج در سایت

www.lorabad.com  

تاريخ بروز رساني ( 03 دي 1392,ساعت 01:23:08 )