صدها فعال مدنی لرستانی خواستار آزادی سپیده رشنو شدند

 

بیش از ۳۰۰ تن از کنشگران لر بالاخص لرهای استان لرستان به مرکزیت خرم آباد در نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی سپیده رشنو، زن معترض به حجاب اجباری، شدند.

حنبش رهایی بخش لر حمایت خود را از هر افدام بشر دوستانه ای که توسط فعالان لر در عرصه های مختلف علیه ظلم و ستم جمهوری اسلامی این رژیم مافیایی انجام میشود به صراحت اعلام نموده و از اقدام رسانه هایی که فعالان لر را بصورت مستقل نادیده گرفته اند و اکنون به بازتاب این اعتراصات مستقل میپردارند قدردانی و همواره حمایت کرده و میکند . 

 

آن‌ها در این نامه که خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشته شده است، خود را «زنان و مردان لرستانی از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی» معرفی کرده‌اند.

نویسندگان این نامه، «اعترافات اجباری» خانم رشنو در تلویزیون جمهوری اسلامی را «برنامه مضحک» توصیف کرده و نسبت به «تهیه‌کنندگان» این برنامه و «رفتار توهین‌آمیز» با سپیده رشنو اعتراض کردند.

آن‌ها همچنین خواستار آزادی فوری سپیده رشنو و عذرخواهی رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی شدند.

 
 

در این نامه در عین حال از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته شده که «با رفتار مجرمانه مروجین خشونت قانونی شده و عوامل شکنجه و پخش فیلم اعترافات اجباری متهم از صداوسیما، برخورد قانونی» کند.

سپیده رشنو، ۲۸ ساله، هنرمند، داستان‌نویس و ویراستاری است که پس از اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که در اتوبوس درباره حجاب اجباری به او تذکر داد و او را تهدید کرده بود که ویدئوی او را به «سپاه» می‌دهد، روز ۲۵ خرداد بازداشت شد.

چند هفته پس از ابراز نگرانی‌های گسترده از وضعیت نامعلوم خانم رشنو و چند روز پس از به راه‌ افتادن توفان توئیتری با هشتگ «سپیده کجاست؟»، تلویزیون حکومتی ایران شامگاه هفتم مرداد او را در یک گزارش تصویری نشان داد و اعترافات اجباری او را پخش کرد.

سازمان‌های حقوق بشری از ضرب و شتم این زن جوان و انتقال وی به بیمارستان به دلیل خونریزی داخلی، پیش از پخش این اعترافات اجباری خبر می‌دهند.

مطلب فوق الذکر ارسالی یاران جنبش رهایی بخش لر جهت درج در سایت WWW.LORABAD.COM